Tohle vládě nikdo trpět nebude. Dufek říká, na co Fiala zapomněl

„Jestliže občané dokázali vstřebat vysoké ceny pohonných hmot a energií, tak já vám tady s klidným svědomím mohu říci, že vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude. Vláda s tím musí něco udělat,“ říká předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Politici podle něj zapomínají na nutnou potravinovou soběstačnost, a přitom by měli myslet i na daňovou reformu, podporu zemědělství a na to, jak zastavit Klondike zahraničních marketů. Vadí mu rovněž, že ve vládě není ani jediný odborník na zemědělství. A přidal ještě vážnější varování: od začátku dubna prý Rusko zastaví dodávky ropy a plynu do Evropy.

Generální ředitel mlékáren Madeta Milan Teplý varoval před zhoršující se situací zemědělců: „Já se nenechám opít rohlíkem a sliby. Vláda neudělala zatím nic. Minulý leden náš podnik zaplatil za energii 17 milionů, letos to bylo 52 milionů. Jak to mám schovat do marže?“ ptal se v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Bohumír Dufek je však přesvědčený, že situace je ještě horší kvůli přípravě nové zemědělské politiky České republiky, místo aby se vláda soustředila na zabezpečení co největší soběstačnosti ve výrobě zemědělských komodit. „Nahrává malým zemědělcům, kteří neprodukují potravinovou soběstačnost ani z pěti procent,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. A proč očekává takové zhoršení? Finanční podpory v rámci českého zemědělství se podle něj míjejí: „Bylo to vidět už v roce 2004, kdy jsme přistupovali do Evropské unie a tehdejší komisař sliboval, že na další období budou srovnány dotace mezi nově přistupujícími zeměmi a bývalou členskou patnáctkou. To se nestalo, protože na zemědělském trhu byl přebytek potravin a Evropa se s ním potřebovala vypořádat. A samozřejmě nadržovala bývalým zemědělcům zemí, které byly v Evropské unii do roku 2004,“ vysvětlil.

Dufek: Ve vládě není jediný odborník na zemědělství

To mělo za následek pokles výroby v České republice. „Když to dnes srovnáme, jak vypadá výroba, která byla téměř soběstačná v roce 2000, tak dnes děláme stěží 40 procent výroby vepřového masa a 70 procent kuřecího. Co se docela daří, je výroba mléka a hovězího. S tvrzením, že máme přebytky v obilovinách, bych byl opatrný a varoval bych, protože přebytek je dán tím, jak se snížila živočišná výroba a klesá nám krmná základna. Pokud půjde nahoru živočišná výroba, začne se obilí srovnávat a ve finále bychom ho mohli mít nedostatek. Jestliže dnes vyrábíme jen 40 procent vepřového, pak nemůže být o soběstačnosti ani řeč. A řeči ministra (zemědělství, Zdeněk Nekula, KDU-ČSL, pozn. red.) o tom, že je masa a obilí v Evropě dost, nemohu akceptovat, protože globalizace může být v určité chvíli přínosem, ale v současném období po pandemii a na základě války na Ukrajině je potřeba zvyšovat soběstačnost, aby byla co nejvyšší. Na druhé straně se maso i obilí stává velice slušnou komoditou k obchodování,“ vysvětlil Bohumír Dufek.

Dále Dufek připomněl, že zemědělství není jen potravinová výroba, ale také údržba krajiny, výroba například bioplynu, a tím pádem snížení energetické náročnosti dovozu plynu z Ruska. Souhlasí rovněž s výrokem poslance hnutí ANO Karlem Turečkem, který ve Sněmovně kritizoval vládu za to, že v podstatě nemá o českou produkci a potravinovou soběstačnost zájem. „Ve vládě není jediný odborník na zemědělství, natož ministr zemědělství, který má do země hodně daleko. Nejsou schopní pochopit, že zemědělství je sezónní práce – co neuděláte v jednu chvíli, pak musíte počítat celý rok,“ sdělil redakci s tím, že nejdelší adaptace je ve výrobě vepřového, hovězího a mléka, kde se jedná až o dvouletý cyklus – tedy dva roky trvá, než se jalovice dostane do produkce při výrobě mléka a rození telat.

Vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude

„Jsem přesvědčen o jedné věci. Zemědělců je málo, vláda obětovala zemědělství už v roce 2003, když se dohadovala přístupová jednání za určité výhody průmyslu. To je velice špatně a dnes je to vidět. Vláda vůbec nepočítá s tím, že pokud nechá ceny paliv, objeví se vše v cenách potravin. To je první věc a za druhé je tady neskutečný Klondike, který si tady dovolí zahraniční supermarkety, jež automaticky nedávají občanům možnost výběru při prodeji zboží a znevýhodňují českou produkci. S tím musíme něco udělat. Jestliže občané dokázali vstřebat vysoké ceny pohonných hmot a energií, tak já vám tady s klidným svědomím mohu říci, že vysoké ceny potravin vládě nikdo trpět nebude,“ poznamenal šéf samostatných odborářů.

Dufek k tomu podotkl, že by měla být zaručena část české produkce v nabídce marketů tak, jak to nebylo schváleno v minulém volebním období. Po podobném opatření prý volá už od dob ministra zemědělství Josefa Luxe v letech 1992–1998. A přidal jedno porovnání: „V roce 1990 si k nám Poláci jezdili pro maso a dnes nás zaplavují levnou produkcí, která je někdy i podivné kvality. Jaké vlády si volíme, takové máme,“ uvedl Bohumír Dufek. 

A jak se mu líbí doporučení od šéfa Madety – tedy navýšit podporu pro české zemědělce, pomoci českým potravinářům a myslet na české spotřebitele? „Odpovím po částech. První je podpora zemědělství – jednoznačně ano a musejí se předělat dotace, které putují do zemědělství. Podporou biosena se národ nenají a uvádění půdy do klidu je absolutním hazardem v této chvíli jen proto, aby si část poslanců ODS naplnila kapsy v rámci zemědělství, protože jestli se tady tolik rozkradlo, tak zbývá už jen zemědělství,“ uvedl odborář.

Nemůžeme mít evropské platy? Ale máme evropské ceny

„Pokud jde o potravináře, tady bych varoval. Podívejte, kolik zůstalo českých potravinářských firem? Vše je dovozová záležitost a tady bych se přiklonil k Evropské unii, která razí program od zemědělce na vidličku. Nechápu, proč bychom měli podporovat ekologii a dovážet rajská jablka ze Španělska, když si je můžeme vypěstovat v České republice. Ale tady nebudou mít markety takové výhody,“ popsal Bohumír Dufek. Upozornil také na pokřivenou dotační politiku. „Křičíme, že nemůžeme mít platy jako v Evropě, ale na druhé straně máme evropské ceny, a to je nesoulad. Jestliže někdo chce evropské ceny, pak musíme mít evropské platy. Nevím, proč by zahraniční firmy měly takovým způsobem bohatnout. Podívejte, kolik vydělávají banky, a ani nic nenabízejí. Jeden čas dokonce platilo, že jsme jim platili za to, že jsme si k nim dávali peníze. A nikdo neudělal nic,“ upozornil.

V současné době tak podle něj zůstává poslední z potřeb – právě zemědělství, které jakž takž drží ceny. „Podotýkám, že neříkám prodejní ceny, protože například cena kuřecího je 25 korun, takže nechápu, proč máme v supermarketech platit tak obrovské ceny za české kuře. To samé platí i s vejci a mlékem,“ řekl Dufek. Kromě toho, že zahraniční markety neplatí daně tam, kde prodávají, mu vadí i další věc – daňová evropská politika. „Nizozemsko doslova kecá do všeho a nevyrábí jediné auto, ale přitom má největší problémy s tím, jak má vypadat CO2 do aut. Na druhé straně cpe do zemědělských komodit nejvíce hnojiv a snaží se nám diktovat i daňovou politiku. Podle mě je třeba danit tam, kde se zisk tvoří. Myslím, že nyní je historická doba, kdy by se měla předělat celá daňová soustava. Nechápu, proč si firmy mohou neustále převádět daně někam jinam. To potom vypadá tak, že chudé státy budou ještě chudší a bohatší státy budou ještě bohatší. Podívejte se na minimální mzdu v Německu, přitom v Německu prodává stejný řetězec stejné potraviny laciněji než u nás. Záleží, jak se bude chovat vláda, protože není možné to jen tak nechat. Máme tady různé inspekce a nebyli jsme schopní ohlídat ani nošení roušek,“ zdůraznil odborář.

Dufek: Od 1. dubna Rusko zastaví dodávky ropy a plynu do Evropy

Bohumír Dufek rovněž zhodnotil, jak se bude vyvíjet ekonomika ve vysoké inflaci. Očekává, že Rusko od dubna zastaví dodávky plynu a ropy do Evropy. „Inflace může stoupat až k 15 procentům. Dovolím si hříšnou myšlenku, že po 1. dubnu zastaví Rusko distribuci ropy a plynu do Evropy. Připomínám, že všechny zakázky, které jsou podepsány před 24. únorem, mají být vypořádány do 31. března. A jsem přesvědčen, že nastane úbytek ropy v ropovodech, protože tím, jak se nebude obchodovat, tak nebude ani proč dodávat plyn a ropu do západní Evropy mezi země Evropské unie. Má to více problémů, to je na delší rozhovor, dodávky nejde zastavit ze dne na den. Nejdou ani přesměrovat do Číny, což mnohokrát čteme v novinách,“ zauvažoval.

Podle Dufka je nyní na řadě ekonomická válka. „A tady bych nechtěl strašit čtenáře superhroznými scénáři, kam až půjde inflace. Myslím, že to nebude tak hrozné, ale těch 15 procent budeme atakovat. A co je největším neštěstím České republiky právě proto, že jsme otevřená ekonomika? Já si dovolím tvrdit, že přes polovinu ceny je inflace dovezená. Není jediný důvod, když vidíte cenu ropy v Amsterdamu, aby tady stál benzín takové šílené peníze. Ale když ministr financí řekne, že se nic nestalo, tak si to pumpaři dovolí. A když si to dovolí pumpaři, tak si to dovolí výrobci elektrické energie. My vyrábíme nejlevnější energie v Evropě a máme ceny jako v Německu. To prostě normální člověk nepochopí. A je to proto, že vedení ČEZ potřebovalo uplatnit přebytky na evropských trzích. Jsou tu možné kroky, které by dokázaly snížit ceny, a příkladem je Francie.“

Stát by měl regulovat cenu pohonných hmot

Právě Francie podle něj dělá vhodné kroky. „Začneme u cen energií. Když stoupá cena pohonných hmot, tak to s sebou samozřejmě táhne inflační a další ceny. Není to otázka zastropování, ale ekonomické diskuse. Pokud by vláda dokázala spočítat, jak se vyvíjela cena v Amsterdamu na českou cenu a stropovala to přesně podle ceny, která byla před rokem, zamezilo by se spekulativním ziskům, které zahraniční pumpy čerpají. A nejvíce se mi líbilo, když se prodávala Benzina. Bývalý ministr Dlouhý tvrdil, že musíme odstátnit státní pumpy a kolik jich máme. Moll nebo OMV a další. Odstátnili jsme je a dnes nejsme schopni s tím něco dělat,“ řekl Dufek s tím, že ministr financí Zbyněk Stanjura by měl mít pevné nervy a uložit Eurooilu, aby snížil ceny na úroveň cenotvorby před rokem. „Nevím, proč jediná státní pumpa má tak drahé ceny. Na jedné straně se tváříme, že se to snažíme regulovat, a na druhé straně to podporujeme a tváříme se, že se nás to netýká,“ podotkl.

Ředitel Madety Teplý ve zmíněné diskusi rovněž varoval ministra zemědělství: „Pane ministře, přestaňme se starat o to, aby měli co jíst lidi v Řecku, a starejme se o to, abychom my měli plné krámy, protože jinak nám lidi dají přes hubu,“ řekl. Oproti tomu šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v diskusi na CNN Prima NEWS prohlásila, že stát se o lidi starat nemá. Má jim zajistit bezpečí a podmínky, aby se o sebe mohli postarat sami.

Odborář: Jestli se stát nemá starat o lidi? Už chápu, proč si poslanci zvýšili platy

Co na to Bohumír Dufek? „Na co je mi stát, který má spoustu možností kontroly, aby se dodržovaly zákony, ale svoji činnost neplní. Podívejte se, jak dlouho trvá stavební řízení, jak funguje hygiena, kontrolní orgány a jak obchodní inspekce. Je namístě se ptát, proč platit tak šílené finanční prostředky? Jen proto, aby to Parlament rozházel, protože nejsme schopni postavit ani za 30 let obchvat Prahy? A jestli si to předsedkyně Pekarová opravdu myslí, pak je mi jí upřímně líto, ale nemá ve funkci předsedy Sněmovny co dělat. Pak nebudou potřeba ani zákony a podotýkám, že nad kvalitou zákonů bychom mohli udělat další rozhovor. Co kolikrát Sněmovna vyplodí, je nad lidské chápání. Chtěl bych dodat, že pokud se podle vlády mají lidé postarat sami o sebe, pak už se nedivím, proč si Parlament letos o tolik zvýšil mzdy, když se mají postarat sami o sebe. Podíváme-li se na kolektivní vyjednávání a nafukování státní administrativy a zvyšování platů ve státní sféře, pak nevím, proč se poslanci tak odlišují,“ řekl. 

Na závěr se vyjádřil ke zprávám z Německa, kde lidé kupují základní suroviny do zásoby a objevují se varování před zbytečným hromaděním potravin – křečkováním. Vykupována je hlavně mouka a olej. Jaké informace má Dufek z České republiky? „Doplnil bych k Německu ještě maso. V Německu začíná být nedostatek masa a předpokládá se, že nebude ani dostatek krmných směsí. To znamená, že by měla klesnout i výroba vepřového masa, což se samozřejmě může projevit i na českém trhu. Jinak Češi v tomto případě nekřečkují. Jediné, co musíme konstatovat, jsou výjezdy do Polska za benzínem a naftou. Jinak je zásobování českého trhu v pořádku, ale bude to i otázka cen, které se začnou vyvíjet,“ shrnul Dufek s tím, že bezprostřední nebezpečí nehrozí, avšak záleží na vládě, jaké kroky učiní.

„Vláda má tady velmi důležitou roli – zkoordinovat určitou hospodářskou politiku a neříkat neustále, že jsme součástí nějakého trhu. Dnes je i velkým optimistům jasné, že trh v tuto chvíli přestal existovat a vymlouvat se neustále, že se to všechno vyřeší trhem… to jsme viděli s pohonnými hmotami a energiemi – v tomto případě trh jednoznačně selhává,“ dodal šéf samostatných odborů Bohumír Dufek. 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tohle-vlade-nikdo-trpet-nebude-Dufek-rika-na-co-Fiala-zapomnel-697596

  • Zdroj: Parlamentnilisty.cz
  • autor: Zuzana Koulová