Štíhlejší vláda pod taktovkou ANO? Proč ne, navrhovali jsme to ale již před pěti lety, říká šéf ASO Dufek

Když už několik let zpátky vyslovil návrh na redukci počtu ministerstev senátor (a možná též kandidát na prezidenta) Jaroslav Kubera (ODS), připadalo to hodně lidem jako něco z kategorie sci-fi. Přesto je pravdou, že od tohoto nápadu nikdy v dalších letech Kubera neustoupil. Nyní ho „jako jednoho ze svých králíků v předvolebním klobouku“ vytáhlo hnutí ANO. V rámci předvolební kampaně o víkendu  představilo program s názvem Teď, anebo nikdy, s nímž jde do souboje o Poslaneckou sněmovnu.

A ano, navrhuje redukci ministrů a jejich úřadů ze 16 na 13. Například agendu ministra pro lidská práva a legislativu by přesunulo pod justici. Spojilo by i rezorty zemědělství a životního prostředí.

Není to ale nic nového pod sluncem. Již v roce 2012 takový návrh oficiálně předložil tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Jak portál Odbory.info ukazuje v přílohách, impulsem k tomu byla krize na ministerstvu školství s odcházejícím ministrem Josefem Dobešem (VV). „Navrhovali jsme tehdy spojení ministerstva školství s kulturou, ministerstva pro životní prostředí a ministerstva zemědělství a také ministerstva dopravy a průmyslu. Názvy takto pospojovaných státních institucí by byly: Ministerstvo školství a kultury ČR, Ministerstvo životního prostředí a zemědělství a Ministerstvo hospodářství ČR. Co nám tehdy premiér Nečas odpověděl, je vidět v příloze,“ řekl Dufek s tím, že v době jejich návrhu bojovalo navíc Česko s dopady hospodářské krize a zeštíhlení ministerstev by tudíž mohlo být z jeho pohledu přínosem i pro státní rozpočet. 

(ahe)