Bohumír Dufek: Protesty učitelů za vyšší plat? Takhle před volbami akorát nahráli pravici. Proč mlčeli, když jim bylo hůř?

Předseda Asociace samostatných odborů je rozladěný z toho, jaké tlaky se objevily těsně před volbami ze strany učitelů. Jak říká, oni nyní vyhrožovali, místo aby pomáhali stabilizovat levicovou politickou scénu, a tak udělali v hlavách občanů guláš. Podle B. Dufka učitelé svým jednáním podtrhli politickou scénu, místo aby levicovou politiku, která se odehrávala v celém tomto posledním období, spíš ocenili.

Už je jisté, že učitelé dostanou přidáno od listopadu na platech 15 procent, další státní zaměstnanci 10 procent. Vládní koalice se na tom v pondělí shodla poté, co učitelé a vysokoškolští pedagogové hrozili protesty a stávkovou pohotovostí. Co vy na celou tu situaci říkáte?

Přiznám se, že jsem byl velmi rozladěný. Je přece třeba přítomnost hodnotit i v kontextu s minulostí. Když tu byla vláda Mirka Topolánka, Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska, ubíraly se peníze lidem hlavně ve státní správě. A to naši pedagogové, kteří teď tak hlasitě vystupovali a bojovali, mlčeli. Nepomohli nám v ničem, i když jsme dělali jako odborové sdružení protesty, demonstrace a různé blokády. Měli jsme několik akcí, ale ani při jedné se o svá práva nepřihlásili, nepodpořili nás.

Tahle vláda, co brzy končí, splnila přitom celkem očekávání, která na ni byla kladena. Samozřejmě není nikdy nic stoprocentní, ale oproti jiným pravicovým vládám se tahle snažila pro zaměstnance i pro státní úředníky a zaměstnance včetně těch ve školství, udělat maximum, co bylo možné. Řekl bych, že na to, že tu někdo před tím osm let drtil a podvazoval hospodářství s výmluvami na krizi, tak tahle vláda zdědila hospodářství v hrozném rozvratu, a přesto se jí dařilo finance stabilizovat. …

Pochvala z vašich úst směrem k vládě je celkem neobvyklá…

Jak jsem řekl, nic není samozřejmě dokonalé, této vládě vyčítám například služební zákon, protože ten není dobře postavený. Ale zároveň říkám, zaplať pánbůh za něj. Vyčítám této vládě taky nárůst počtu státních úředníků, poněvadž nevím, kdo si může dovolit tolik úředníků, které musí zaplatit z daní obyčejných zaměstnanců.

No ale přitom je už známo, že se chystá ještě další navýšení těchto státních zaměstnanců…

To už je mimo realitu. Otázka, kterou je třeba si klást, je spíš ta, jak jsou tito státní úředníci vytíženi. Jestli je jejich práce efektivní. I proto již řadu let hovořím o tom, že je načase snížit například počty ministerstev a některá sloučit.

O tom jste před několika dny hovořil. Zůstaňme ale ještě chvíli u pedagogů a učitelů, kteří si prosadili nárůst platů těsně před volbami. Možná se dá říct, že to byl strategický tah na jistotu, ne?

Musím říct, že je neodborové a špatně uchopitelné pro všechny levicové odboráře, když učitelé, kteří by měli být solidární, navrhli, aby sami dostali vyšší platy o 15 procent, zatímco lidé ze stejného rezortu, avšak nepedagogičtí pracovníci, aby dostali plat vyšší jen o 10 procent. To je špatný přístup obecně k odborovým myšlenkám. To prostě nejde, protože je třeba si uvědomit, že jeden bez druhého nemohou existovat. Jak by asi fungovali učitelé, kdyby byli ve třídách, kde se netopí, děti neměly obědy, ve škole se neuklízelo?

Když vyhrožovali, místo aby pomáhali stabilizovat v tuhle chvíli levicovou politickou scénu, tak dělají v hlavách občanů guláš.  Tím pádem volby pak dopadnou tak, jak asi dopadnou. Učitelé tím podtrhují politickou scénu, místo aby levicovou politiku, která se odehrávala v celém tomto posledním období, spíš ocenili. Nejsem se vším spokojen, to znovu podotýkám, ale člověk musí být realista. Ty jejich akce ztrácí smysl. Kdyby podpořili to, aby zvítězila v příštích volbách levice a pak přišli s těmi svými požadavky, pak ano, pak by to šlo dojednat s vítěznou stranou, která usedne ve vládě. (z levicového spektra). Ale jít do souboje těsně před volbami? Tak se vlastně pomáhá pravicové politice a destabilizuje se levice.

A tak se ptám: Proč se tito páni učitelé snaží pomáhat pravici? Mohli stávkovat v době, kdy jim bylo hůř, při vládě Kalouska a Nečase. Jenomže byli tehdy zticha…