Řeší vláda či neřeší současnou inflaci a rostoucí ceny zboží a služeb?

S předsedou Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumírem Dufkem jsme s odstupem času rozebrali pořad Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové v České televizi, odvysílaném ve čtvrtek 12. května. Dufek v něm hodnotil současnou politickou a ekonomickou situaci v českém státě z pohledu, dá se říci, prakticky celé naší širší veřejnosti.

Hlavními body byl růst cen energií, pohonných hmot, potravin a všech životních nákladů našich občanů, a to díky vysoké, již dvouciferné inflaci, která sužuje převážnou část našeho obyvatelstva. Přirozeně, že ústřední myšlenkou, která prolínala celým pořadem, byla i otázka, jak se současné české vládě daří či nedaří s vysokou inflací bojovat.

Pozice a postoje současné české vlády v této televizní debatě obhajoval místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, opoziční hnutí ANO reprezentoval poslanec Aleš Juchelka, který je členem sociálního výboru Poslanecké sněmovny. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová zastupovala skupinu českých ekonomů, kteří v médiích aktivně vyjadřují své názory na současný ekonomický vývoj v České republice.

Jednorázový příspěvek moc nepomůže

Prvním tématem této televizní diskuse, jak jej nadhodila moderátorka Jílková, byl příspěvek 5000 korun pro rodiny s dětmi, jak jej nedávno schválila vláda. Dufek tuto záležitost dělí do dvou rovin. Za prvé, pro někoho se, na první pohled může částka 5000 Kč zdát, jako hezké peníze. Proč ale tento příspěvek současná vláda stanovila v takové výši, a přitom i značné části rodin s dětmi, které u nás žijí. Podle Dufka by bylo mnohem lepší a potřebnější, kdyby vyšší částku, například by to bylo 10 000 Kč, dostala zhruba jen polovina občanů, kteří ji mají nyní obdržet, ale přitom by ji dostali především ti, kteří tuto pomoc opravdu potřebují. Předseda odborů současně poukázal i na špatnou komunikaci vlády s veřejností, kdy poprvé bylo oznámeno, že částku 5000 Kč dostanou rodiny s dětmi s příjmem do jednoho milionu korun čistého ročně, aby to vzápětí bylo opraveno pro rodiny s příjmem do jednoho milionu korun hrubého ročně.

Druhou rovinou je podle Dufka skutečnost, že současná vláda říká, že nechce pomáhat plošně, ale právě toto opatření je přesně plošné. Mělo by potřebným lidem pomoci, ale přitom jim toto opatřená nepomůže tak, jak by oni sami potřebovali. Předseda odborů zdůraznil, že tato vláda by měla řešit současnou inflaci, její příčiny a důsledky, a nikoliv, aby rozdávala našim občanům sociální dávky. Ty jsou totiž pouze krátkodobou výpomocí, ale nejsou systémovým řešením vzniklé situace, to je rostoucí drahoty.

Začít je nutno u příčin

K dalšímu průběh Dufek pro iportaL24 poznamenal, kam se až tato televizní diskuse dostala: od špatně fungující ekonomiky, od narušených dodavatelsko-odběratelských vztahů, to je od řešení základních ekonomických problémů, sklouzla na to, kdy, komu a v jakých termínech se mají vyplácet sociální dávky, například samoživitelkám. »Přitom, dokud nestabilizujeme naši společnost, tak nebude mít stát potřebné peníze na to, aby mohl pomoci potřebným občanům. Je nutné řešit problémy, to je příčiny jejich vzniku, teprve potom následky,« vysvětlil Dufek.

Podle něj máme u nás ve srovnání s Německám žebrácké mzdy. »Němci mají minimální mzdu ve výši 50 000 euro, což naši ekonomové a podnikatelé nechtějí slyšet, protože chtějí, aby naši zaměstnanci chodili do práce za pár korun. Proto také musí počítat s tím, že odbory budou žádat, aby mzdy našich zaměstnanců automaticky rostly, protože i u nás roste produktivita práce. Odmítám tvrzení Evy Zamrazilové, že to byly inflační peníze. Navíc, šlo o peníze, které se rozdaly i samotným podnikatelům. Když se to celé zhodnotí, tak se zjistí, že to nebyl až tak špatně investované peníze,« dodal Dufek.

Jedním ze spouštěčů inflace povolenky

»Troufnu si tvrdit, aby to slyšela celá republika, obrovským spouštěčem inflace v Evropské unii byly nesmyslné povolenky na elektrickou energii,« prohlásil odborový předák. Podle něj šlo o program, který spustila sama EU. »Přitom k tomu vzrostla i cena plynu, který se v řadě případů používá i na výrobu elektřiny. Takže, výsledkem toho všeho je, že Česká republika v současné době platí na burze v Německu třikráte vyšší cenu elektřiny, než by byla na vlastním trhu. Takže, ČEZ si v podstatě kupuje třikráte zdraženou energii, místo za cenu, za jakou ji sám vyrobí. Právě toto vše přineslo zdražování všeho, čehož jsme nyní svědky. Rovněž zvyšování úrokové sazby Českou národní bankou mělo pozitivní vliv jen do určitého procenta. Ovšem, nyní se naskýtá otázka, co takové neúměrné zvyšování úrokových sazeb, nakonec udělá v české ekonomice?« ptá se Dufek.

Místo sociálních dávek zkrotit inflaci

Posledním tématem televizní diskuse byl otázka zvyšování platů a růstu minimální mzdy. Dufek k tomu uvedl, že odbory nechtějí roztáčet inflační spirálu. Podle něho vláda prostě musí tuto neúměrně rostoucí inflaci zkrotit. »To je řešením této situace, nikoliv rozdávání sociálních dávek, o které musejí žadatelé poníženě žádat. Pokud vláda tuto inflaci nezkrotí, budou odbory žádat valorizaci mezd a platů v rámci kolektivních smluv. Vždyť díky inflací přijde zaměstnanec o 27 000 Kč ročně. S tím nemohou odbory souhlasit automaticky. To jsou zkrátka peníze, o které tito lidé přijdou,« řekl Dufek.

Podle něj je například potřeba, aby lidé platili za elektřinu její skutečnou cenu, nikoliv předraženou cenu. Za benzín dnes lidé platí o 10 až 12 Kč více, než tomu bylo před dvěma roky, upozornil Dufek a zdůraznil, že lidé by neměli platit šíleně předražené ceny elektřiny. Připomněl, že průmyslník a podnikatel v energetice Pavel Tykač bude poskytovat těm nejchudším elektřinu o 30 % levněji, než je na trhu, »takže, když to může dávat pan Tykač, proč by to nemohl dávat i polostátní ČEZ, který u nás drží de facto monopol na výrobu elektrické energie«. Podle odborového předáka jde o záležitost, kterou by měla řešit vláda, a které vlastně neřeší. »Protože si celou dobu mezi sebou rozdělovali ministerstva, tak neměli čas na ekonomiku, proto to tak dopadá. Je to prostě promrhaný čas,« dodal Dufek na adresu vlády.

(zmk,svo)

  • Zdroj: iportaL24.cz