Odboráři chtějí nárůst mzdových tarifů v zemědělství o 4,8 %

Zemědělské odbory v kolektivním vyjednávání o nárůstu mzdových tarifů v zemědělství na příští rok předložily návrh na zvýšení o 4,8 procenta. Zároveň požadují zavedení tzv. sickdays, tedy tří dnů propláceného volna pro nemocné. ČTK to řekl předseda zemědělských odborářů Bohumír Dufek. Oba požadavky však v rámci jednání již odmítly Zemědělský svaz ČR i Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP).

„Přál bych si, aby vyjednávání skončila do konce letošního roku. Čekám, že budou jako každý rok velmi složitá,“ uvedl Bohumír Dufek. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy je však požadavek odborů na růst neakceptovatelný. „Nedokážu si představit, jak při poklesu tržeb v rostlinné výrobě, propadu u vepřového a mléka, zemědělským zaměstnavatelům řeknu, že musí zvýšit o 4,8 procenta,“ sdělil ČTK. Podle něj je reálné zvýšení tarifů o 1,5 až 1,8 procenta. Požadavek na sickdays odmítá úplně.

„Nechceme, aby se to moc měnilo, maximálně v řádu několika procent,“ řekl ČTK k nárůstu tarifů tajemník ČMSZP Jan Novopacký. Dufek podporuje nárůst tarifů i argumentem, že v příštím roce by mohli zaměstnavatelé čerpat vratku na spotřební daň z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu.

Zatím není ani jisté, zda se bude podepisovat smlouva s každým ze svazů zvlášť, či bude jedna hromadná kolektivní smlouva. V zemědělství včetně rybářství a lesnictví loni podle Zprávy o stavu zemědělství vzrostly průměru platy o 1,3 procenta na 21.478 korun.

Odborář Dufek spíš chce, aby se vyjednávání s každým svazem vedla samostatně a podepisovaly se dvě kolektivní smlouvy. Oba zaměstnavatelské svazy se však mezitím dohodly, že by chtěly jednu smlouvu pro celý obor.
___________

Zemědělců v loňském roce znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100.900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Zpomaluje se tak tempo úbytku pracovníků, v předloňském roce jejich počet totiž klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.

Zemědělský svaz ČR má 957 členů, kteří obhospodařují 1,15 milionu hektarů zemědělské půdy. ČMSZP měl podle své výroční zprávy na konci roku 2015 celkem 103 členů. Jedním z nich je Český svaz chovatelů masného skotu, který sdružuje dalších 850 členů. Svaz bez chovatelů masného skotu hospodaří na více než 70.000 hektarech.

Zdroj: čtk