Za 25 koupili kuře, za 100 prodali. Podvod na lidi. Odborář a bič na kšeft

„Zemědělci jsou pod tlakem cen a markety chtějí stále cenu před rokem,“ tvrdí předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Sám považuje zemědělství za důležitou komoditu soběstačnosti a vyzval, aby Evropa upustila od potravinové globalizace. Odmítá, aby hordy kamionů dále vozily po Evropě zboží, které je Česká republika sama schopna nabídnout. Jak jsou na tom tedy čeští zemědělci? „Na přímou otázku, přímá odpověď. Velice špatně, protože jsou pod tlakem obrovsky zvyšujících se cen nákladů do výroby a na druhé straně jak zpracovatelé, tak supermarkety chtějí neustále stejnou cenu, která byla před rokem,“ řekl Dufek s tím, že do výroby se promítá i cena plynu a nafty: „Zemědělství spotřebuje obrovské množství nafty. Zemědělci měli každý rok zelenou naftu, což byla cena hluboko pod 35 korun litr a ta letos chybí, vláda zatím zemědělcům zelenou naftu nedala,“ připomněl.

I přesto věří, že čeští zemědělci těžkou dobu zvládnou, protože dojde k posunu v cenách. „Chceme, aby se nejednalo o smršť navýšení cen potravin, což by se projevilo inflací a táhlo by inflační očekávání. Jsem optimista, přál bych si, aby dobře zapršelo a aby byla dobrá sezona. Je potřeba – a tady to říkám dopředu, jako jsem odhadl, že do konce dubna zastaví Rusko část plynu – aby Ukrajina mohla dělat maximum pro úrodu a sklizeň a použít toto obilí na trzích. A Rusko bude dělat vše, aby tomu zabránilo,“ uvedl Bohumír Dufek.

Někteří malí zemědělci se nestydí prodávat litr mléka za 30 korun

V posledních měsících je diskutována i problematika dotací a jejich rozdělení mezi velké a menší zemědělce. Šéf samostatných odborů se domnívá, že jde o skutečný bratrovražedný boj mezi malými a velkými. „A mně je to absolutně líto, protože se to děje místo, aby se dohodli. Já vždy budu preferovat malé zemědělce, ale nemůžeme to dělat takovým způsobem, jaký připravilo Ministerstvo zemědělství nyní. Redistributivní platby chtějí 23 procent, ale my potřebujeme mít potraviny. Zemědělci na tom naštěstí v tuto chvíli nejsou tak špatně, ale co není, může být a pak je třeba se o trh rozdělit rovnoměrně. A navíc je nesmysl, že by větší firmy měly větší dotace, než ti menší,“ sdělil s tím, že menší zemědělci dostávají na hektar více peněz, a pokud pěstují v biokvalitě, dostanou i další příspěvky. Dufek už minule pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že velcí výrobci potravin potřebují dostatečnou podporu státu.

Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství České republiky uvedlo, že je vytvářen falešný obraz o tom, jak jsou důležité pouze velké podniky, a proto má smysl se u nich zabývat státní pomocí. „Nejenže je to urážlivé a nevkusné vůči tisícům menších i středních zemědělců, které by naopak měly tyto organizace zastupovat a hájit, ale především to není pravda. Stačí se podívat kamkoli do Evropy – páteří zemědělství a zabezpečení potravin jsou běžné zemědělské podniky a klasické rodinné farmy, kde je i ukrytý další potřebný produkční a jiný potenciál,“ uvádí na svých webových stránkách. Avšak podle Dufka je v tuto chvíli důležitý každý zemědělský podnik. „Ale jestliže někdo dělá malou část výroby, nemůže si vyskakovat jako ti, kdo dělají velkou část – hlavně v otázkách cen. Za druhé někteří malí zemědělci se nestydí prodávat litr mléka za 30 korun, což je nehorázné. Za třetí v tuto chvíli je jednoznačně důležité podívat se na zemědělství jako na produkci potravin, protože část chybějící produkce, která v Evropě určitě bude, je potřeba nahradit českou produkcí. A za čtvrté bych připomněl, že zemědělství bude muset změnit svůj postup. Nemůže se žádná půda dávat do klidu, když nevíme, jaká bude výroba obilovin a podotýkám, že to není o Evropě, ale i o Africe, kam se velká část produkce vyvážela. Nejsem ten, kdo se bojí asociace soukromého zemědělství. Rád bych si s nimi podiskutoval o některých věcech, protože jejich lži o řepce a dalších zemědělsko-potravinářských systémech nejsou pravdivé,“ zdůraznil odborář.

Změna zemědělské politiky

Z pohledu českého občana je prý jedno, kdo bude obilí na trh dodávat, důležité je, aby bylo dostupné. Zemědělství je dle Dufka nutno vnímat jako produkci důležitých komponentů, které budou alespoň částečně vyrovnávat trh s plynem a ropou. „Budeme muset stavět celý energetický mix a zemědělství bude jedním ze segmentů, které vyrábějí bioplyn, jenž se vyčištěný dává do sítě. Pokud to zemědělci nepochopí, je mi to upřímně líto, protože to není jen o krajině a potravinách, ale i dalších produktech. Také jsem přesvědčen, že je potřeba předělat zemědělskou politiku, dávat půdu do klidu na zelenou krajinu je nesmysl,“ varoval.

Předseda Asociace samostatných odborů se domnívá, že stát by měl nyní promyslet nějakou plošnou formu pomoci právě pro české zemědělce. „Stát by se měl podívat, kde se naše republika a Evropa nachází. Kousek od našich hranic je válka a tady se neustále hovoří o tom, co bylo před rokem, kdy Evropská unie chtěla dávat půdu do klidu. Je potřeba změnit celý zemědělský plán a udělat nový na současné období. Neproveditelný je také New Green Deal tak, jak byl postaven do února. I Brusel řekl, že je třeba plány předělat, aby se koncentrovala o něco větší výroba,“ shrnul Dufek.

V rámci Evropy se vyrábí velké množství potravin, ale výroba je kumulována na malá území, jako je Holandsko, Dánsko nebo Španělsko, v případě vepřového. Ti zásobují většinu Evropy. Podle Bohumíra Dufka je nutné pochopit, že výroba potravin musí být rozprostřena po celé Evropě. „Nelze jít cestou globalizace, která byla 40 let velebena jako nejlepší. Přesně se ukázalo – není to jen Ukrajina, ale i covid-19, že maximální globalizace je chybou v ekonomice jednotlivých zemí včetně Evropské unie. Jsem proti tomu, aby hordy kamionů přes Evropu vozily některé zemědělské komodity jen proto, že se vyrábí v určitých zemích,“ vysvětlil. Čeští zemědělci by se prý měli spojit a vysvětlit to Evropě. Připomněl, že Polsko dokázalo v Evropě vyjednat 836 milionů eur dotace na hnojiva, zatímco Česká republika nevyjednala nic. „Hádáme se mezi sebou, kdo více sežere ze zemědělské politiky ve svůj prospěch,“ poznamenal. Označil to za velkou chybu a vyjádřil naději, že dojde k nápravě.

Dufek: Zakázal bych marketům vyrábět vlastní potraviny

Spojit by se čeští zemědělci měli i kvůli vyjednávání s odběrateli a dodavateli v České republice. Malí zemědělci jsou v horší pozici vůči supermarketům. „Potřebují vydělat, chtějí si zachovat velké dotace a ty by jim měly vyrovnat dopady v jednání se supermarkety. Na druhé straně i velké firmy mají problémy, protože supermarkety jsou schopny dovézt zboží z celé Evropy. Čeští zemědělci dodají levnější produkty, ale na trh se nedostanou, markety je nepustí. Dám příklad, kdy jeden nejmenovaný řetězec prodával jedno kuře za sto korun, ale koupil ho za 25. To samé máslo, které se prodává za šílené peníze. Celou dobu, co jsou markety na českém trhu, si vždy na začátku sezony vyberou komodity, které nehorázně zdraží a rejžují na nich, protože potřebují dohnat slevové akce, které mají v nabídce,“ sdělil Bohumír Dufek.

Měla by se podle něj obnovit diskuse o povinném podílu českých potravin v nabídce marketů? „Musím uznat, že si nedovedu představit, jak by to bylo kontrolováno a co je přesně české zboží. Ale funguje to ve Francii, proč by nemohlo i u nás? To by však musely být jiné regulační zákony, zákon o potravinách, měly by být tabulky, které jsme měli a zrušili… tím se na trh dostalo nekvalitní zboží. A zrušil bych privátní značky marketů, které jsou podvodem na zákazníky,“ řekl odborář. Podvod tkví z jeho pohledu ve výrobě potraviny za velmi nízkou cenu a nízké kvality. „Musíme se zeptat, proč markety nabízejí svoji značku, když je to ryze obchod? Proč je nechává vyrábět, když je může koupit od dodavatele? Bylo by ideální, aby supermarkety nemohly prodávat zboží pod privátní značkou,“ dodal.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz