Šéf odborů Dufek: Jsme připraveni na změny politické scény a podle toho měníme odborovou politiku. Nastolená strategie zvyšování mezd by ale přerušena být neměla

Od voleb uplynul již téměř týden. I když výsledky byly pro mnohé nepříjemným procitnutím do současné reality, většina lidí již procitla z povolebního rozčarování z výsledků. A na řadu přicházejí logické otázky – samozřejmě, že i do řad odborů, které prohrou sociálních demokratů ztratily důležitého parťáka pro prosazování dalších zájmů zaměstnanců. Co se bude dít dál? Pro portál Odbory.info odpověděl na otázky předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Proč myslíte, že volby u nás dopadly tak, jak dopadly? Byly pro vás výsledky překvapivé? Pokud ano, v čem?

Pro mne výsledky překvapivé byly, hlavně z pohledu drtivého propadu výsledků sociální demokracie. V pátek jsem ale předvídal minimálně zisk 12 %. Jak hluboce jsem se mýlil. Nárůst hlasů pro ANO jsem předpokládal a jednoznačně fandil dvoučlenné koaliční vládě ANO a ČSSD.

Možná, že volby odhalily, že lidé mají dost tradičních stran a raději chtějí rebely, od kterých očekávají tu stále slibovanou změnu, co dosud nepřišla…?

Hodně hlasů bylo protestních proti tradičním politickým stranám. Aparáty a funkcionáři vůbec nepochopili, že se mění zaběhlé myšlení občanů proti tradičním stranám a vůbec se nesnažili změnit své přístupy k volebním kampaním.

Bohužel na frak dostala hlavně levice. To se může přitom právě těch nejslabších v brzké budoucnosti dotknout nejcitelněji – nebo nejsou tyto obavy na místě?

Samozřejmě, že se to musí dotknout těch nejslabších, to tak v životě bývá, když špatně zvolíte, nesete zodpovědnost a musíte se s tím vyrovnat.
Na druhé straně je otázka míry vlivu pravice na sociální dimenzi státu. V těchto volbách si občané toto omezení nepřipouštěli a ztotožnili se s tématy, které jim vítězné strany předložily a nevnímali případné sociální dopady jako svoji hrozbu.

V čem myslíte, že ta prohra levice a potažmo sociální demokracie spočívá, když přitom za této vlády a s jejich pomocí se podařilo prosadit zvýšení minimální mzdy, navýšení důchodů (které si pak přivlastnil šéf hnutí ANO A. Babiš). Je to podle vás třeba tím, že špatně s občany (médii) ČSSD komunikovala?

Sociální demokracie udělala obrovské množství chyb, které se budou muset vyhodnotit, včetně té, že nechce vstoupit do vlády s ANO. Uražená ješitnost tady v tomto případě není na místě. Komunikace ve vedení volební kampaně s občany byla totální propadák. Prázdná hesla na billboardech nikoho neoslnila a vedení kampaně intelektuálním způsobem a změna kampaně na poslední chvíli včetně problémů s lithiem, voliče nejenom že je neoslovila, ale ještě je odpuzovala.

Vy jste vydal prohlášení po volbách, v kterém jste vyzval vedení ČSSD, aby odstoupilo a urychleně svolalo sjezd, původně plánovaný až na příští rok. Co byste jim navrhl, aby se stalo? Je cesta k nějaké rychlé nápravě? Myslíte, že by skutečně pomohl jakýsi „český Fico“?

Jediná cesta je v novém vedení ČSSD. To staré prohrálo a musí odejít. Není tady žádná sebereflexe a pokora. Jak chtějí řídit stát, když neumí urychleně svolat sjezd, který by situaci řešil na základě názorů členské základny.

Hledají se různé důvody propadáku sociálních demokratů. Ve zkratce: Nemůže fatální prohra ČSSD u voličů být způsobena kauzou kolem těžby lithia, či nezaplacenou exekucí za Lidový dům – což obyčejní lidé mohli brát jako výsměch?

Ano, jednoznačně a bez jakékoliv debaty.

Co se bude podle vás muset stát, aby Češi zase začali sázet na levici? A hlavně – do jaké míry se dá čekat, že současný stav na politické scéně ovlivní postavení odborů? Podaří se pokračovat v nastoupené cestě – zvyšování mezd atd.?

Ano, dá se odpovědět jednoduše. Tehdy, až je začne levice oslovovat a řešit jejich problémy. Odbory jsou připraveny na změny politické scény. Podle toho také měníme odborovou politiku. V současné situaci ale není třeba měnit strategii zvyšování mezd. Je to v zájmu politických stran, podnikatelů, ale i České republiky. Zvyšování životní úrovně občanů si přece přejí všichni.

Sára Kopečková