Premiér Andrej Babiš se shodl s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem na potřebě elektronické neschopenky

Se zavedením elektronických neschopenek od ledna příštího roku počítá schválená novela o nemocenském pojištění.

Premiér Andrej Babiš se shodl s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem na potřebě elektronické neschopenky. Po jejím zavedení by podle Dufka mohla být zrušena karenční doba, tedy neplacení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci zaměstnance. Doufá, že elektronická neschopenka bude od roku 2019 fungovat.

„Jsem si vědom toho, že karenční dobu nelze zrušit bez toho, že bude zavedena elektronická neschopenka,“ řekl Dufek. „Nápad elektronické neschopenky mě zaujal. Myslím, že to je dobrá věc. Je to kontrola, jak dávají doktoři neschopenku, a pojistka, aby systém nebyl zneužíván,“uvedl Babiš. „Jsem rád, že se nápad elektronické neschopenky premiérovi líbil, doufám, že o ní přesvědčí i podnikatelské svazy,“ doplnil Dufek.

Se zavedením elektronických neschopenek od ledna příštího roku počítá schválená novela o nemocenském pojištění. Lékaři by podle ní ale mohli potvrzení o pracovní neschopnosti dál vystavovat i v papírové podobě. Od loňského června pracovníci ministerstva práce začali chystat návod na používání e-neschopenek a popsali postup. Ohled se bral i na zabezpečení citlivých údajů. Nastavení je podle zástupců resortu připraveno, rozhoduje se ale o tom, kdo ho technicky provede.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka. Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

Zdroj: ČTK