Předseda ČMKOS a jeho plané řeči

Uživatel Josef Středula na Twitteru Co mě zaujalo? Jsou to dva citáty od jednoho autora – Josefa Středuly, předsedy ČMKOS, které uvedl na svém účtu na Twitteru. V tom prvém, tj. „Dnes jsem se v Partii na @CNNPrima opravdu rozčílil. Není přece možné posílat naše občany nakupovat za hranice jen proto, že @strakovka není schopna reagovat…“ nám předseda ČMKOS oznamuje, že se rozčílil, protože přece není možné posílat naše občany nakupovat do Polska, když vláda neumí reagovat na inflaci a prosí pana premiéra, aby se vzpamatoval.

Druhý citát je rovněž „dobrý“. V něm nám sděluje, že už rok navrhuje státu použít věcné usměrňování cen základních potravin. Lidé to prý vidí každý den, jak je to s cenami špatné.

K tomu prvnímu musím konstatovat, co asi tak říkal pan premiér, po té prosbě, aby se vzpamatoval? Myslím, že se pobaveně usmál a určitě někam vyslal signál.

A teď vážně, už Masaryk prý říkal, že rozčilení není program. Měl pravdu. Co takhle něco konkrétního pro lidi udělat? Třeba takovou demonstraci odborářů proti Fialově drahotě. Vždyť něco podobného vidíme téměř denně od jejich francouzských kolegů.

ČMKOS se zmohla jen na jednu nepovedenou demonstraci s pár tisíci účastníků loni na podzim, kde se ještě navíc sbíraly – a nenasbíraly – podpisy na prezidentskou kandidaturu pana předsedy. Pouze odbory KOVO nedávno demonstraci proti drahotě udělaly, ale to nebyla ČMKOS.

Anebo, co kdyby ČMKOS, když nic jiného, zorganizovala autobusy do Polska na nákupy. Prý takhle nějak jezdily autobusy v minulosti na nákupy do východního Německa, jak vyprávějí pamětníci. Možná by to mělo větší úspěch.

A k tomu druhému citátu. I to zde již bylo. Poručík Dub, z nesmrtelného díla Jaroslava Haška, se proslavil tím, že často při rozmluvě na jakékoli téma vzpomínal, jak o tom již před válkou mluvil s panem okresním hejtmanem. Poručík Dub vynikal také tím, že opravdu moc autority nepobral, a proto se stalo nesmrtelným i jeho rčení: Vy mne ještě neznáte, ale až mne poznáte atd. Raději nebudeme pokračovat, protože postavu poručíka Duba s jeho nesmrtelným výrokem „o tom jsem mluvil již před válkou s panem okresním hejtmanem“, zná skoro každý. K tomu, co předseda ČMKOS šíří, mohu říci snad jediné. Přestat mluvit. Koho zajímá, že o tom „již před válkou mluvil“. A co se stalo po tom, co o tom mluvil? Nic. Bude v tom, že „o tom mluvil“ stále pokračovat, nebo začne něco dělat? Třeba by teď už mohl něco konkrétního udělat pro lidi….

Bohumír Dufek

předseda Asociace samostatných odborů

Oba uvedené citáty lze nalézt na adresách:

První citát – Předmět: (2) Uživatel Josef Středula na Twitteru: „Dnes jsem se v Partii na @CNNPrima opravdu rozčílil. Není přece možné posílat naše občany nakupovat za hranice jen proto, že @strakovka není schopna reagovat na inflaci a kvalifikovaně zasáhnout. Pane premiére @P_Fiala vzpamatujte se prosím!🙏https://t.co/t9iJca1K0J“ / Twitter
https://twitter.com/JStredula/status/1645117686144282626?cn=ZmxleGlibGVfcmVjcw%3D%3D&refsrc=email

Druhý citát Je to už více než rok co @odbory navrhují státu použít věcné usměrnění cen základních potravin. Stát místo toho zřídil komisi a vyslal kontroly. Výsledkem je zjištění, že je to s cenami opravdu špatné. To vidí lidé každý den v obchodech pane @ZNekula🤦🏻‍♂️ ceskenoviny.cz/zpravy/nekula-…