Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek k prezidentským volbám

Jak hodnotíte prezidentské volby v souvislosti s rolí, jakou při ní sehrály obě opoziční strany, tj. hnutí ANO a Strana přímé demokracie (SPD), které se vyprofilovaly jako obhájkyně zájmů běžných občanů u nás?

Pokud jde o to, jakou roli sehrály hnutí ANO a SPD v letošních prezidentských volbách, musím říci, že jsem si jist tím, že hnutí ANO splnilo svoji úlohu, neboť jeho kandidát, předseda ANO Andrej Babiš ve svých předvolebních prohlášeních vždy zdůrazňoval, že právě hnutí ANO zastupuje zájmy běžných občanů. Zatímco v případě SPD, pod vedením jejího předsedy Tomio Okamury, postavením vlastního stranického kandidáta v prvním kole, tj. bývalého diplomata Jaroslava Bašty, tak se dá říci, že to předseda SPD celé překombinoval. Problém spočívá v tom, že do této role, kandidáta na funkci prezidenta, vybral člověka, o kterém věděl, že ho, jako osobnost, v očích veřejnosti nezastíní a neohrozí jeho další politickou kariéru. Naprosto nesprávně odhadl dopady tohoto svého, politicky špatného kroku, což se prokázalo tím, že Jaroslav Bašta nedosáhl na kýžených 18 % hlasů, jak si vedení SPD naivně představovalo. Výsledkem byly čtyři procenta hlasů pro Jaroslava Baštu. To je podstatně méně, než je zastoupení SPD v Poslanecké sněmovně. Ukazuje to rovněž, že již v prvním kole značná část členů SPD podpořila jiné kandidáty prvního kola. Přitom se dá logicky předpokládat, že tito voliči nejspíše dali hlasy Andreji Babišovi.

Musím rovněž konstatovat, že mám ještě jeden zajímavý postřeh, který by mohl podstatně ovlivnit situaci po prvním kole. To je, kdyby předseda Tomio Okamura, místo Jaroslava Bašty postavil, jako prezidentského kandidáta, europoslance za SPD, generála Hynka Blažko. Protože, potom by to mělo jinou politickou úroveň. Byl by to střet názorů jednoho generála s názory druhého generála. Zkrátka střet odlišných názorů dvou bývalých profesionálních vojáků o tom, jak oni vidí svět kolem nás.

Mám-li zhodnotit situaci ve druhém kole prezidentské volby, lze jenom říci tolik, že právě výsledek prvního kola uvedl předsedu SPD Tomio Okamuru do bezvýchodné situace. Jelikož ve druhém kole, podle jeho slov, nechtěl podpořit, ani jednoho z obou kandidátů. Tím, že dal, podle jeho slov, do obálky bílý papír, tak tímto příkladem pro ostatní, Tomio Okamura naštval proti sobě, a potažmo i proti SPD, naprostou většinu svých příznivců, což se právě ukázalo při hlasování v tomto druhém kole. Většina z těchto jejich příznivců, hlasovala, podle médií, pro Andreje Babiše. Mimochodem, ukazuje to i na velmi vážnou jednu věc, a to, že s takovým člověkem, jako je Tomio Okamura, nelze uzavírat žádnou dohodu.

Ještě bych se zastavil u jedné věci, to je, když Jaroslav Bašta, historicky vzato, propásl svoji možnost, to je, před druhým kolem, prostě mlčet!

Bohumír Dufek

předseda Asociace samostatných odborů