Odborář Dufek slibuje bouřlivé jaro: Baroni a zloději…

Zatímco bývá přes zimu s protesty klid, spolu s blížícím se jarem se začínají pravidelně objevovat informace o tom, kdo, proti čemu, s kým a jak plánuje protestovat. Ani letos to není jinak. I proto se ParlamentníListy.cz zeptaly šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka na to, do jaké míry bude v oblasti plánovaných protestů blížící se jaro bouřlivé.

Každé jaro je veselejší, napnutější, žhavější, než je to v průběhu celého roku. A tak se to projevuje i na chuti vyjadřovat nesouhlas, demonstrovat, protestovat.

„Po zimě jsou prostě všichni nabuzení. A v naší republice máme letos jednu obrovskou výhodu – konečně máme prezidenta, který dokáže občanům bez problémů sdělit své myšlenky. Dokáže některé věci rozebrat, protože mnohdy jsme v minulosti byli doslova ohlupováni některými médii, která psala absolutní nepravdy a lži, co samozřejmě někomu vyhovovaly,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda ASO Bohumír Dufek. Podle něj důvodů k tomu, aby lidé vyrazili do ulic, je víc než dost.

Baroni a kmotři, co si přisvojili republiku

„Vezměte si, kolik kauz se v současnosti rozkrývá, kam sáhnete, tak vidíte, že se tady nebetyčně kradlo. Nelze se dál koukat na to, jak si tady různí baroni dokázali přisvojit tuhle republiku. A nebetyčným způsobem skutečně kradli – nevydělávali, ještě jednou opakuji – kradli. A co je nejhorší, že se na tom podílela i státní garnitura, tím, že do představenstev těchto společností byli jmenováni politici, kteří byli spřáteleni s politickou stranou. Pro příklady nemusíme daleko – když se podíváte na to, co dělá třeba nyní exministr zdravotnictví Tomáš Julínek a v jaké sedí dozorčí radě… Nebo když se podíváte na tu prázdnou skořápku, která zbyla za ty čtyři roky z českých aerolinek, tak je to ne k smíchu, ale spíš k pláči. A myslím si, že tihleti lidé musí dostat, to, co jim patří. A proto si myslím, že je velice dobře, že si to odbory (obecně nejen ASO, ale i ČMKOS, pozn. red.) uvědomují. A uvědomují si to snad i lidé. Je přece potřeba bojovat za ty své věci, protože není možné bezbřehým způsobem po vzoru pana Kalouska jen zvedat daně. V důsledku toho se HDP propadlo o 1,2 procenta… K čemu to tedy bylo, ta Kalouskova opatření?“ ptá se Dufek.

Občan nemůže být olupován státem donekonečna

Jak dál Bohumír Dufek prozradil, říkal si i s dalšími odboráři to, že není možné vysílat stále jen negativní signály. Říkala to stejně tak i vláda. „Jenomže není přece možné nevědět, jak vysoké bude třeba DPH v roce, který se kvapem blížil. A stejně se to nakonec schvalovalo až v prosinci. Občan přece ale není od toho, aby nějakým způsobem byl olupován státem. Stát jsme si zřídili, aby sloužil nám a ne my tomu státu. A tady se to úplně otočilo. Státní úředník nám diktuje, co bychom měli a neměli, a proto si myslím, že musí být odbory daleko aktivnější. Už to není možné takhle dál tolerovat, už není kam sáhnout,“ myslí si Dufek.

Připomněl také to, co je vizitkou každého státu. „Míra nezaměstnanosti, životní úroveň, to, jakou životní úroveň mají ve státě důchodci, jak se staráme o děti, o tělesně postižené… A všechny tyhlety atributy tady v naší republice propadají. A pak má Petr Nečas tu drzost říct, že on vede vládu zodpovědnosti,“ konstatoval dál šéf odborů.

V cizině sprchují zemědělci politiky i policisty mlékem – a česká média o tom mlčí

Zemědělský odborový svaz, který je součástí Asociace odborů vedené Dufkem, s evropskou zemědělskou odborovou federací hodně spolupracuje. A to i přesto, že ASO není členem evropské federace, na rozdíl od ČMKOS.

„Přál bych hodně kritikům odborů vidět, jakým způsobem odbory fungují v cizině. Například na přelomu října a listopadu v Bruselu vysprchovali zemědělci při velké demonstraci mlékem policisty, vysprchovali také celý parlament a nebudu už ani pokračovat dál, protože někteří by se tady u nás asi lekli toho, co všechno se na demonstraci může dít a mohlo by se eventuálně dít i u nás. Ale vidíte, vyplatilo se jim to,“ řekl Dufek.

Už není kam ustoupit…

Co se týká vzájemné koordinace, připustil šéf ASO, že se snaží své kroky vzájemně propojovat i s centrálou ČMKOS.

„Cítíme totiž, že už není kam ustupovat. Šest set tisíc nezaměstnaných je velké číslo a je pravdou, že se nás mnozí ptají, co jsme pro zlepšení toho stavu udělali my, odboráři. My se ale na tripartitách snažíme tyhle věci řešit a dávat dohromady, jenomže to prostě nejde, když tu vládne vláda, co nemá legitimitu. Když dokonce sestavení této vlády napomohl bývalý prezident, který ani nedal vítězné straně možnost. Pak se divil, že na něj byla podaná žaloba za velezradu. Prostě tady si někteří zprivatizovali politiku jen pro sebe a myslí si, že si drtivá většina občanů musí nechat všechno líbit,“ pokračoval dále Bohumír Dufek.  

Co udělaly odbory, aby snížily nezaměstnanost?

Není tajemstvím a pravidelní čtenáři ParlamentníchListů.cz o tom vědí, že odboráři plánovali pomoc nezaměstnaným v různých regionech Česka. Takzvané „kiosky práce“ měly už několik měsíců fungovat. Jenomže – nefungují. Proč?

„Plán na jejich zřízení, stejně jako potřeba, trvá. Příští týden se vyhlašuje kvůli tomu další výběrové řízení – tentokrát na ty terminály. To zpoždění nás velmi trápí, ale bohužel za něj nemůžeme. Tady se kradlo takovým způsobem, že to nemělo obdoby, a proto dneska pak všechno trvá dlouho. Zbržďuje nás zákon o zadávání státních zakázek. Vypsat zakázku je totiž nyní šílený problém. A je to jen proto, že pár lumpů kradlo. Zastavilo tím i všechny ostatní, poněvadž se pak všichni hodili do jednoho pytle. Zatímco si politici typu Jaromíra Drábka zprivatizovali na ministerstvu všechno a nemuseli dělat žádná řádná výběrová řízení, my musíme postupovat podle zákona,“ posteskl si Dufek.

Volná soutěž politických stran? K té má ČR hodně daleko, říká Dufek

Podle něj, když se pak člověk podívá na to, co tihle lidé, které nazývá zločinci, způsobili – třeba nefungující registry, nevyplácené sociální dávky, u kterých pak mluvčí za stát řekne, že si lidi mají počkat… „To je prostě vrchol arogance státu vůči občanům. Já si myslím, že jsou to všechno atributy proto, aby se pro příští volební období prostě něco změnilo. Přál bych si hlavně, abychom se dostali k obecnému závaznému referendu, ke změně Ústavy ČR a novému volebnímu zákonu,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz  Dufek. Rýpl si pak i v souvislosti s třetí jmenovanou změnou do toho, že v Česku – i když se o tom hodně mluví – neexistuje prý volná soutěž politických stran.

„K té máme tisíc kilometrů daleko, protože ty strany si tady už různí baroni a kmotrové zprivatizovali tak, že si dělají s volbami, co chtějí,“ podotkl šéf Asociace samostatných odborů.      

Škody se budou napravovat 10, 15 let, vládu je třeba shodit, proto odbory podpoří i jiné protesty

Závěrem přiznal, že 7. dubna, kdy je plánovaná demonstrace proti kmotrům – jejichž hlavním organizátorem je Holešovská výzva, tuto akci plánuje podpořit.  Vedle ostatních občanských iniciativ, které byly v této souvislosti osloveny, by tak skutečně mohl mít protest větší rozměr.

„Ale bude záležet také na tom, zda se podaří získat také podporu ČMKOS. Kvůli plánům na protesty se s nimi pravidelně scházíme, takže věřím, že se snad podaří vyjít společně, a tu současnou vládu shodit. Je totiž třeba mít na paměti jednu velice důležitou věc: Že to, co tady současná vláda dělá, jsou tak nevratné škody, že to další vlády budou odstraňovat a napravovat dalších možná 10, 15 let. Neplatí to přitom republika, ale občané, ze svých peněz a daní,“ uzavřel Dufek.

ParlamentniListy.cz