„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se ve středu 25. května 2022 na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání chce kabinet pokračovat 7. června, až bude mít data o vývoji platů v prvním pololetí tohoto roku. „Vláda jen slibuje, nic nesplní, hraje o čas,“ uvedl, podle Parlamentních listů, v pořadu Interview ČT24, který moderovala Světlana Witovská, předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Podle něho jsou požadavky odborů oprávněné, navýšením platů nehrozí inflační spirála. Vládu varoval, že jestli nezačne pomáhat, odbory paralyzují stát.

„Bylo by velice dobré, kdyby se státním úředníkům zvedly platy o osm procent do konce roku, ale myslím si, že vláda je rozhodnuta, že nechce zvedat platy ve státní sféře, a bude dělat vše pro to, aby je nezvedla. Bude stále argumentovat, že hrozí deficit státního rozpočtu a že se bojí inflace,“ řekl předseda ASO úvodem ke středečnímu jednání Českomoravské konfederace odborových svazů odborů s vládou o růstu platů.

Zástupci vlády ve středu uvedli, že jsou připraveni platovou situaci zaměstnanců řešit, ale že se chtějí poradit. Takové vyjádření však Dufek nepovažuje za nic, co by odboráře mělo uklidnit. „Já si myslím, že vláda vždy naslibuje hory doly a pak se nic nesplní. Myslím si, že hraje o čas,“ vyslovil svůj názor.

Platy ve státní sféře by, podle něho, měly růst, byť mzdy zaměstnanců soukromých zaměstnavatelů rostou o poznání pomaleji. „Je jenom otázka, jak to bude vypadat v září, kdy se bude podle mě lámat chleba, protože situace není dobrá. Do státní sféry patří hasiči a další obory, které si to zaslouží,“ odmítl Dufek, že by to vůči zaměstnancům soukromého sektoru bylo nespravedlivé, jak se ho na to zeptala moderátorka pořadu.

Světlana Witovská zároveň této části pořadu uvedla, že, podle informačního systému o průměrném výdělku, zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Polovina z nich vydělávala přes 41.921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44.782 korun. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Průměrný výdělek státních zaměstnanců, podle Bohumíra Dufka, jak v tomto momentu dále uvedl v pořadu Interview ČT24, zvyšují platy na ministerstvech. „Samozřejmě že ve státní správě máte i vedoucí funkce na jednotlivých ministerstvech a ty na sobě v žádném případě nešetří. Tedy ten průměrný výdělek ve státní správě je daleko nižší, než se uvádí,“ řekl s tím, že je chyba, že státní úředníci neuvádějí, jaké pobírají platy.

Počet státních úředníků by se, podle něho, mohl značně snížit, mnohdy jsou zbyteční. „Jsem přesvědčen, že v některých případech je potřeba státní úředníky jednoznačně snížit,“ konstatoval předseda ASO.

Zvyšovat platy by se, podle Dufka, mělo i v rekordní inflaci, odmítá názor vlády, jak ho prezentovala Světlana Witovská, že by se tím roztočila ve velkém inflační spirála. „Rozhodně to tak není. Jsem přesvědčen, že se vláda rozhodla likvidovat deficit státního rozpočtu navýšením inflace a vymklo se jí to z rukou. Protože na zvyšující se ceny energií, a hlavně elektrické energie, jsem upozorňoval loni v dubnu na tripartitě,“ řekl s tím, že inflace není vyvolána jenom občany České republiky.

Debata v pořadu Interview ČT24 poté, jak nadhodila jeho moderátorka, přešla k otázce růstu inflace. „Je naprosto nehorázné, že ČEZ prodává elektriku někde na burze v Lipsku a neprodává ji přímo v České republice, ač je to státní podnik,“ rozohnil se následně Bohumír Dufek.

„Vláda by se konečně měla začít starat o hospodářství, aby pomohla jak malým podnikatelům, tak velkým. Měla by řešit inflaci tím, že když sáhne na ceny elektrických energií, že sáhne na ceny pohonných hmot. A co si budeme vyprávět, musí sáhnout i na ceny plynu, protože není možné, aby tu německé firmy nakupovaly plyn za pár korun a nám to prodávaly za takové hříšné peníze. To se to podniká, když se takovýmto způsobem rabuje rozpočet rodin,“ uvedl předseda ASO.

Na otázku moderátorky, zda hrozí jinak stávky a demonstrace, Bohumír Dufek odpověděl, že samozřejmě. „Věřím, že pan premiér Fiala pochopí, že je třeba jednat. Mrzí mě, že jsme ho několikrát žádali o mimořádné jednání tripartity a furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit,“ varoval Dufek s tím, že se může opakovat demonstrace podobná té na Václavském náměstí, kde sám před deseti lety hrozil Nečasově vládě generální stávkou a vyzýval ji k demisi, jak v pořadu poznamenala sama moderátorka Světlana Witovská.

  • Zdroj: Česká televize, Parlamentní listy

Miroslav Svoboda